Rewitalizacja
W ramach przeprowadzonych kompleksowych prac rewitalizacyjnych w budynku zostały odnowione i podświetlone wszystkie elewacje. Na nowo wykonaliśmy wszystkie instalacje, podłączyliśmy kamienicę do sieci miejskiego ciepła, dociepliliśmy dach. Części wspólne nieruchomości zostały całkowicie odnowione, a żeby zachować dawny klimat, bardzo poszukiwany przez inwestorów i najemców, starannie odnowiliśmy każdy z zachowanych oryginalnych detali.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus laoreet fermentum elit,
Początki ulicy Wólczańskiej
Ulica Wólczańska, która dziś stanowi integralną część Łodzi, ma swoje korzenie w roku 1825. Wówczas została wydzielona na terenie wsi Wólka. W ciągu kolejnych lat stała się miejscem, gdzie fabrykanci i przemysłowcy budowali swoje rezydencje.
Złoty Wiek Wólczańskiej
W okresie rozwoju miasta, ulica Wólczańska zyskała na znaczeniu jako miejsce eleganckich pałaców, willi i kamienic. Wznosili je łódzcy fabrykanci, tacy jak Kindermann, Lange, Richter, Huffer oraz bracia Schweikert. Ich inwestycje przyczyniły się do rozwoju architektonicznego i kulturalnego tej części Łodzi.
II Wojna Światowa i Zniszczenia
W czasie II wojny światowej ulica Wólczańska uległa poważnym zniszczeniom. W listopadzie 1939 roku stracono wiele budynków, w tym piękną synagogę znajdującą się pod numerem 6, tuż obok dzisiejszej inwestycji Wólczańska 4. Synagoga, znana potocznie jako „synagoga Litwiaków”, była miejscem modlitw dla Żydów przybywających z rosyjskiej strefy osiedlenia. Dziś teren po synagodze zajmuje parking i budynek prywatnej szkoły.
Budowa Kamienicy
Budowa kamienicy przy ulicy Wólczańskiej 4 rozpoczęła się w 1913 roku i zakończyła w 1914 roku. Kamienica została zaprojektowana na planie zbliżonym do prostokąta i składa się z budynku frontowego, dwóch oficyn bocznych oraz zamykającej oficyny poprzecznej. To sześciokondygnacyjne dzieło architektury stało się ważnym punktem na mapie ulicy.
Dzisiejsza Kamienica
Obecnie kamienica przy Wólczańskiej 4 jest jednym z ciekawszych przykładów architektury historycznej Łodzi, świadkiem przemian miasta i przykładem renowacji oraz dbałości o zachowanie dziedzictwa architektonicznego. Ulica Wólczańska, choć zmieniała się w czasie, nadal pozostaje jednym z ważniejszych miejsc w Łodzi, łączącym przeszłość z teraźniejszością.